Czy serialowy Ragnar Lodbrok był prawdziwą postacią?

Czy znany z wielu seriali Ragnar Lodbrok był tak naprawdę prawdziwą postacią, która zapisała się na kartach nordyckiej historii? Znamy go ze względu na wiele wyczynów. Był pogromcą i dosłowną plagą dla królestw Anglii oraz Francji. Dowodził zjednoczonymi armiami potężnych i wzbudzających strach za morzem pogan. Czy jednak istniał naprawdę? Okazuje się, że tak. Chociaż w rzeczywistości historyczny Ragnar mógł prezentować się nieco inaczej niż ten zilustrowany przez reżyserów seriali? Został uwieczniony w historii za pomocą islandzkich sag napisanych w XIII wieku.

Jeżeli jesteście zainteresowani kinematografią nordycką i ciekawostkami o tamtejszym języku. Dowiedzcie się, czym tak właściwie był starodawny język nordów przedstawiany w wielu powieściach i serialach. Sam Ragnar znajduje się zarówno w powieściach historycznych, jak i mitach. Dlatego czasami zwykłemu widzowi trudno jest odróżnić, co jest prawdą o tym legendarnym królu nordów. Czasem fani historii mają nawet wątpliwości co do jego faktycznego istnienia!

Co zatem wiemy o Ragnarze z historii?

Ragnar wyruszył do Anglii z zamiarem podbicia tamtejszych ziem. Chciał on między innymi pokazać, że jest lepszy od swoich synów, jak i wrogów. Ragnar miał ogromne ambicje, które zawiodły go początkowo do Anglii. Następnie do Francji, gdzie kontynuował swoje podboje. Te wydarzenia miały miejsca w prawdziwym świecie. Okazuje się, że w 865 roku, gdy Ragnar przybył do Anglii, Brytyjczycy bronili się przed siłami wikingów. Miało wtedy miejsce jedno z największych w średniowieczu oblężeń sił anglików.

Chociaż dowody dotyczące życia Ragnara są nieliczne, wiemy, że faktycznie istnieją. W kronikach anglosaskich pojawiają się wzmianki o najeźdźcach, gdzie często wymienia się właśnie Ragnara. Wiele osób zainteresowanych historią zwraca uwagę na to, że życie mitycznego władcy jest prawdopodobne. Jednak jego śmierć raczej wygląda na legendę. Kroniki nie wskazują na to, jakoby Ragnar miał zostać zamordowany w jamie z wężami przez króla Aelle. Jest to raczej pomysł na to, aby uśmiercić serialowego Ragnara Lodbroka.