Wybór telewizora. Czy warto postawić na OLED, a może wystarczy zakup LCD?

Według wielu ekspertów wybór OLED zawsze będzie przeważał nad potencjalnym zakupem LCD. Mimo wszystko zawsze musimy mieć na uwadze to, że telewizory typu OLED będą droższe od poprzednich wersji tych urządzeń. Dlatego też musimy dostosować decyzję do swojego potencjalnego zakupu. Ostatecznie dobrej marki telewizor z klasy LCD również spełni swoje zadanie, jak należy. Telewizory OLED sprawdzą się głównie w domostwach, gdzie możecie dowolnie kontrolować regulację światła w otoczeniu. Dlatego część osób może nie skorzystać w pełni na ich jakości.

Jednak niektórzy zastanawiają się nad tym, jaka jest tak naprawdę różnicami między tymi urządzeniami. Nie każdy orientuje się w tym, w jaki sposób działa nowoczesna technologia. Telewizory OLED głównie różnią się dostosowywaniem kolorów i regulowanie cieni. Oznacza to, że mają w ekranach wbudowane mini diody, które odpowiadają za dostosowanie optymalnego naświetlenia obrazu. Dlatego w niektórych pomieszczeniach telewizory z ekranami OLED mogą wyglądać dosłownie tak samo, jak wyświetlacze LCD.

Czy warto przepłacać za telewizory z monstrualnie ogromnym ekranem?

Niektórym wydaje się, że im lepszy telewizor, tym lepiej. Czasami to stwierdzenie nie sprawdza się jednak w praktyce. Wielkość telewizora zdaniem ekspertów powinna zostać dopasowana przede wszystkim do rozmiarów samego pomieszczenia. Dlatego, zanim umieścić ogromny telewizor, który ma 70 cali w niewielkim salonie, przemyśl swoją decyzję. Jeżeli z kolei usiądziesz bardzo blisko ekranu o masywnych rozmiarach, zamiast przejrzystego obrazu, zobaczysz pikselem gołym okiem. Prawdopodobnie uznasz wtedy, że telewizor o równowartości kilku wypłat był kiepskim rozwiązaniem.

Skorzystaj z wystaw i przetestuj telewizor w sklepie, zanim dokonasz wyboru

Sprzedawcy detaliczni zazwyczaj odtwarzają filmy animowane na telewizorach w sklepie, ponieważ wyglądają one niesamowicie. Filmy aktorskie to inna gra, więc przełącz się na jeden z nich, aby naprawdę przetestować wytrzymałość modelu. Jeśli nie jest to możliwe, weź do testu własny Blu-ray.

Z oczywistych powodów telewizory na wystawach sklepowych często zostają wyciszone. Dlatego, gdy na poważnie zastanawiasz się nad zakupem wybranego modelu, poproś o włączenie dźwięku. Tylko wtedy upewnisz się, że głośniki w danym telewizorze spełnią twoje oczekiwania.