Co sprawiło, że anime stało się tak popularne na całym świecie?

Anime znane jest dzisiaj jako filmowy twór wschodnich państw. Słynie z niego przede wszystkim Japonia. Chociaż na dzisiejszym rynku nie zabraknie także anime pochodzącego z Chin lub Korei Południowej. Anime szybko stało się międzynarodowym fenomenem XX wieku i nadal w XXI wieku zdobywa coraz większą popularność. Niektóre tytuły anime, takie jak Naruto lub Attack On Titan wydają się być znane na całym świecie. W 2017 roku japoński przemysł anime opiewał na kwotę ponad 20 miliardów dolarów. Imponujące, że jedna kategoria animowanych filmów dotarła do takiego wysokiego wyniku.

Dziś na eksport animowanych seriali do Europy i USA prawdopodobnie ogromny wpływ ma także Netflix, jak i Amazon. Te firmy nie tylko wykupują na własność licencje animowanych produkcji, ale także zlecają produkcję nowych tworów utalentowanym artystom. Jednak co sprawiło, że anime jest tak popularne. Niektórzy ludzie nieoglądający animowany seriali i filmów nie rozumieją tego fenomenu. Co tak właściwie za nim stoi?

Anime zaskakuje widza różnorodnością, nietypowymi historiami i tym, że twórcy animowanej kreski mogą pozwolić sobie dosłownie na wszystko!

W Japonii zgodnie ze statystykami z 2021 roku istnieje ponad 400 studiów zajmujących się produkowaniem animowanych produkcji. Niektóre z popularnych nazwisk związanych z produkcją anime są znane za oceanem. Nie tylko w Europie, ale także w Afryce oraz USA. Wraz z rozwojem technologii świat coraz przychylniej spogląda na animowane produkcje. Dziś są one tłumaczone na setki języków z całego świata. Wystarczy, że spojrzymy na losy Dragon Balla, który jako jedna autonomiczna seria został przetłumaczony na wiele innych języków.

W 2016 roku anime jako oddzielna kategoria filmowa stanowiło ponad 60% światowej produkcji animowanych tworów telewizyjnych. Anime stało się popularne w takim stopniu, że jest motorem napędowym nie tylko biznesu kinowego, ale także kilku innych kategorii biznesowych. W Japonii powstał ogromny park na cześć wioski ukrytego liścia znanej z franczyzy Naruto. Twórcy tego miejsca odwzorowali wioskę, w której wychowywał się główny bohater serii. Przyciąga ona tysiące zwiedzających turystów do Japonii.