Czy efekty specjalne w filmach są drogie?

Tworzenie komputerowych efektów specjalnych jest nie tylko drogie, ale także czasochłonne. Dla wielu artystów to naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Niektóre zadania przeznaczone dla techników są niezwykle skomplikowane. Spotkasz się z dodatkową trudnością, gdy spróbujesz stworzyć organiczny kształt. Wyobraź sobie, jak wiele pracy technicy włożyli w narysowanie i zaprogramowanie animacji znanych z filmu Avatar. Wszystkim obiektom odwzorowującym żywe istoty należy dodać odpowiednie cienie, barwy i kształt, aby ich ruch wyglądał na realistyczny.

Niektóre procesy związane z rysunkiem, kolorowaniem i naniesieniem poprawek zajmują dosłownie kilka miesięcy. Pamiętajcie jednak o tym, że to dopiero przedsmak całej pracy. Kiedy technicy filmowi narysowali Optimusa Prime’a w odpowiednim programie, następnie musieli kilkukrotnie powtórzyć proces rysunku. Ponieważ koniecznym było odwzorowanie różnych kształtów postaci w zależności od ruchu, który wykonuje w danej scenie. Niektóre prace wraz z uwzględnieniem poprawek wymagają od kilku do kilkunastu miesięcy rysowania. Następnie proces CGI z rysowania przechodzi w fazę tworzenia szczegółowych animacji.

Budżet, planowanie i czas niezbędny do stworzenia CGI

Dlaczego proce stworzenia CGI czasami rozciąga się w czasie? Wszystko ze względu na to, że animowanie i rysowanie efektów specjalnych wymaga ogromnej ilości wiedzy oraz doświadczenia. Z tego powodu praca powinno być zlecana tylko studiom działającym na najwyższym poziomie. Znacie film z serii Marvel, Avengers Endgame? W proces tworzenia efektów specjalnych zostało zaangażowanych ponad 20 firm zajmujących się animacjami. Sekwencje wizualne w filmie zostały podzielone na różnorodne taski. Pamiętajmy o tym, że budżety filmowe niezależnie od tego, jak duży tytuł bierzemy pod uwagę, zawsze są ograniczone.

Dlatego reżyserzy starają się zlecać proste prace początkującym studiom od efektów wizualnych. W ten sposób mogą sprawdzić się w prawdziwej pracy za drobne pieniądze. Studio filmowe przyspiesza proces tworzenia CGI, z kolei studio odpowiedzialne za stworzenie animacji zyskuje kolejny wpis do swojego CV. Podobnie jak w każdej innej branży koszta są cięte do minimum na płaszczyźnie, która na to pozwala.