Festiwale filmowe w dobie koronawirusa

Rok temu przemysł firmowy był na skraju załamania. W 2020 fala koronawirusa sparaliżowała mnóstwo branży. Rykoszetem dostały także finanse niemal wszystkich firm związanych z produkcją filmową. Większość eventów musiała zostać odwołana ze względu na zagrożenie zarażenia koronawirusem. Odwołaliśmy z tego powodu setki festiwali filmowych. 2020 rok był nietypowym okresem. Najbardziej wyczekiwane gwiazdy nie mogły pojawić się na czerwonym dywanie. Ze względu na sytuację wielu reżyserów filmowych wstrzymało się z dalszą produkcją, ponieważ mieli ograniczone możliwości.

Co dzieje się aktualnie w branży? Chociaż nadal szaleństwo koronawirusowe nie dobiega końca, zauważyliśmy spory postęp związany z luzowaniem obostrzeń. Chociaż niektórzy do tej pory odwołują swoje pokazy filmowe, sytuacja w 2021 roku uległa znacznej poprawie. Ostatnio dowiedzieliśmy się o odwołaniu festiwalu Palm Springs. Event jest wpływowym wydarzeniem w światowej kinematografii. Odwołanie Palm Springs daje nam pogląd na to, że sytuacja związana z Covidem nadal nie uległa zbyt dużej poprawie.

Duży festiwal filmowy w Cannes

Chociaż zapowiedziano z wyprzedzeniem duży festiwal filmowy, który miałby odbyć się w Cannes, nadal stoi on pod znakiem zapytania. Część francuskich kin była zamknięta aż do lutego 2021 roku. Z tego powodu nie jesteśmy pewien, czy rząd Francji nie podejdzie zbyt rygorystycznie również do festiwali filmowych. Dodatkowo dowiadujemy się z wywiadu telefonicznego, którego udzielił Krystof Mucha, że jest zaniepokojony harmonogramem na rok 2021. Podobno największe festiwale filmowe zapowiedziane na rok 2021 przecinają się ze sobą datami.

W podobnej sytuacji znajduje się obecnie NYFF. Jeden z największych eventów filmowych organizowany w USA jest całkowicie zdany na łaskę rządu stanowego. Pomimo tego, że organizują festiwal zgodnie z pierwotnymi wydarzenia, nadal nie mają pewności, czy politycy nie wprowadzą dodatkowych obostrzeń. To stawia duże firmy w trudnej sytuacji, ponieważ nie mają pewności, na czym stoją. Przedstawiciel festiwalu powiedział, że związał z końcówką roku 2021 duże nadzieje. W razie kłopotów będą ratowali się wirtualnymi pokazami filmowymi.