Jaką drogę należy przejść aby zostać gwiazdą srebrnego ekranu?

Praca w zawodzie aktora jest marzeniem wielu osób, które fascynują się kinem. Aby zarabiać na życie poprze odgrywanie różnych ról, trzeba posiadać talent, chęć do ciągłej nauki, niemałą determinację oraz odrobinę szczęścia. Zdobycie angażu do produkcji kinowej nie jest łatwe, ze względu na dużą konkurencję i różne ograniczenia polskiego rynku filmowego. Obecnie bardzo wielu aktorów stawia swoje pierwsze kroki w zawodzie, grając w różnych serialach telewizyjnych oraz produkowanych przez platformy streamingowe.

Zdobywanie umiejętności aktorskich

Ze względu na większe obsady, szeroki zasięg i sporą ilość takich produkcji, możliwość zaistnienia na srebrnym ekranie staje się osiągalna nawet dla amatorów. O ile dawniej udział w serialach ograniczał się do zawodowych aktorów, obecnie wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne do uzyskania roli. Każdy kandydat musi jednak zdobyć pewne umiejętności, które pozwolą mu na poprawne warsztatowo wykonywanie pracy. Nie trzeba w tym celu kończyć szkoły teatralnej, ponieważ w Polsce dostępnych jest wiele mniejszych studiów, kursów, ognisk czy kół aktorskich. Podczas takich zajęć można poznać podstawy grania przed kamerą czy interpretacji tekstu, a także nabrać nieco doświadczenia. Im więcej umiejętności posiada aktor, tym większe ma szanse zdobycia roli w serialu.

Tworzenie portfolio i dema aktorskiego

Konkurencja na rynku serialowym jest bardzo duża, dlatego każda osoba planująca rozwijanie kariery aktorskiej w takiej formie powinna odpowiednio się do tego przygotować. Obecnie kluczowe znaczenie ma posiadanie własnego portfolio, prezentowanego organizatorom castingów, producentom czy reżyserom. Na same przesłuchania nie zawsze łatwo się dostać, dlatego warto skorzystać z pomocy agencji aktorskiej. Pod tym względem interesująco wypada np. CastingPro, gdzie można sprawdzić najnowsze castingi do filmów i seriali w 2022 roku. Platforma ta udostępnia też różne narzędzia interaktywne, zapewniając jednocześnie profesjonalny management. Aktor starający się o rolę w serialu powinien posiadać również demo, czyli krótkie nagranie prezentujące umiejętności kandydata i przedstawiające jego dotychczasowe osiągnięcia.

Udział w przesłuchaniach do seriali

W rozwijaniu kariery aktorskiej bardzo pomocny jest udział w wielu castingach. Nawet nieduża rola w serialu może stanowić przepustkę do otrzymania nowych propozycji, dlatego warto zgłaszać się liczne przesłuchania. Castingi do takich produkcji najczęściej organizowane są w dużych miastach, takich jak chociażby Warszawa. Do udziału w takich przesłuchaniach trzeba się odpowiednio przygotować, aby jak najlepiej wypaść przed komisją. Znaczenie ma zarówno nienaganna technika oraz naturalność, jaki dobra znajomość kwestii i pozytywne podejście. Otrzymanie angażu do dużej produkcji serialowej wiąże się z podpisaniem kontraktu na wiele odcinków i zapewnia stały dochód, jednak jest bardzo trudne. Z tego powodu warto walczyć nawet o niewielkie epizody i mniejsze role, np. w paradokumentach. Udział w takich serialach jest dobrą okazją do zarobku, a także stanowi okazję do nabrania doświadczenia.

Ciągły rozwój

Każdy aktor planujący granie w serialach musi się nieustannie rozwijać. Sporo doświadczeń wynieść można nawet ze zwykłego statystowania, ponieważ wiążę się to z możliwością przebywania na planie oraz przed kamerą. Podczas pracy można obserwować grę profesjonalnych aktorów i doświadczonych amatorów, a tym samym poprawić własny warsztat i przy okazji oswoić tremę. Warto nie tylko na bieżąco sprawdzać informacje o castingach oraz brać w nich udział, ale też poszerzać swoją wiedzę, korzystać z porad specjalistów oraz pozyskiwać nowe znajomości w branży. Należy przy tym pamiętać, że porażki i niepowodzenia są naturalnym etapem rozwoju każdego aktora. Wiele znanych gwiazd serialowych brało udział w setkach castingów, zanim otrzymało wymarzoną rolę. Każde przesłuchanie i nawet krótkotrwały pobyt na planie przynoszą wykonawcom nowe doświadczenia, które wykorzystują na swoją korzyść podczas realizacji kolejnych projektów.