Na czym polega casting filmowy?

Casting jest przedprodukcyjny momentem w filmach, który jest niezbędny producentom do tego, aby obsadzili aktorów na odpowiednich rolach. Casting jest prowadzony w różnych formatach, jednak niezależnie od sposobu, w jaki został zaaranżowany, zawsze ma ten sam cel. Celem castingu jest wyłonienie osób, które będą jak najlepiej nadawały się do danej roli filmowej lub serialowej. Oczywiście to tylko duże uproszczenie jego przeznaczenie, ponieważ castingi mogą również zostać przeprowadzone do tego, aby wyłonić twarz nowej reklamy lub osobę, która weźmie udział w sztuce teatralnej lub operze.

Możemy pomyśleć o castingu jako o pewnego rodzaju rozmowie o prace. Z tą różnicą, że finalnym produktem, czyli przyjęciem do pracy jest obsadzenie w roli filmowej, serialowej lub w spektaklu teatralnym. W trakcie castingu cały proces nadzorują zarówno reżyserowie, jak i producenci filmowi. Dyrektor castingu jest zawsze osobą odpowiedzialną za zadania administracyjne. Ma za zadanie znaleźć najlepszych kandydatów do danych ról i musi stworzyć plan kontentowy, wokół którego wszyscy będą poruszali się podczas castingu.

Dlaczego casting jest ważny?

Casting to niezwykle istotny element każdego filmu lub serialu. Bez niego trudno byłoby określić, którzy aktorzy będą tak naprawdę nadawali się do konkretnej roli w filmie. Aktorzy mogą podczas castingu zapoznać się ze swoimi możliwościami, jak i przedstawić predyspozycje, zgodnie z którymi organizatorom łatwiej będzie wyłonić odpowiednie osoby do danej roli. Czasami zdarza się jednak tak, że w przypadku niektórych wyjątków aktorzy mogą otrzymać możliwość uczestniczenia w danej roli ze względu na ich wcześniejszy bogaty rekord filmowy.

Mimo wszystko na przestrzeni lat i rozwoju branży filmowej castingi wykazały nieocenioną pomoc w pracy dyrektorów i organizatorów filmowych. Wybór odpowiedniego aktora może wzmocnić projekt, podczas gdy źle dobrana rola może zmniejszyć wiarygodność danej postaci, co może być szkodliwe dla filmu lub programu telewizyjnego. Nawet jeśli postać jest niepodobna do siebie lub jest antybohaterem, widzowie muszą uwierzyć w grę aktora, aby pozostać zaangażowanymi.