Jak prezentował się tak zwany filmowy Kodeks Haya w przeszłości?

Przekleństwa pojawiły się w filmie dopiero dwa lata po wprowadzeniu dźwięku. W kolejnych dekadach przeklinanie stało się powszechne, zwłaszcza w kinie amerykańskim. Film, w którym najczęściej używano słowa na „F” to „Wilk z Wall Street” Martina Scorsese.

W klasyku braci Coen z 1998 roku „The Big Lebowski” The Dude (Jeff Bridges) wypisuje czek na 69 centów w sklepie spożywczym Ralpha. Czek jest datowany na 11 września 1991 roku, mimo że wywiad prasowy z ówczesnym prezydentem Georgem Bushem, który pojawia się w tej samej scenie w telewizji, miał miejsce 5 sierpnia 1990 roku.

Kilka słów o kodeksie

Pierwsze prawa związane z cenzurowanie niestosownych treści w amerykańskich produkcjach były niezwykle restrykcyjne. Niektórzy wspominają je jako zbyt restrykcyjne. Jak było w praktyce? Co o nich wiemy? Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, z jakiego powodu powstał Kodeks Haya. Otóż Kodeks Haya powstał w odpowiedzi na skandaliczną reputację w pierwszych latach działalności filmowej. Obejmowało to pewnego rodzaju profanacje, które znajdowano w filmach. Głównie przekleństwa, stosowanie przemocy oraz niepoprawnych politycznie zachowań.

Czy wiecie, że tylko jedna kobieta zdobyła kiedykolwiek nominację do Oscara?

Okazuje się, że pomimo większej ilości nominacji do tej prestiżowej nagrody, tylko jedna kobieta faktycznie go zdobyła. W świecie starej kinematografii aktorki nie były zbyt rozpieszczane. Zaszczyt ten przypadł Rachel Morrison. Dotyczył on filmu Mudbound z 2018 roku. Wywołało to kilka lat temu ogromne poruszenie na scenie. Morrison wypowiedziała się na łamach wywiadu z magazynem Times, jak wiele znaczyło dla niej to odznaczenie.

Uważacie, że filmowanie w 40 lub 60 klatkach to mało?

Najwolniejsza sekwencja klatek na sekundę, jaką może przetworzyć ludzkie oko, to 13 klatek na sekundę. Filmy są niemal powszechnie wyświetlane z prędkością 24 klatek na sekundę. Liczba klatek na sekundę to prędkość, z jaką Twój mózg może przekonać oczy, że widzą płynny ruch.

Pierwsze z kamer operowały z prędkością jedynie 16 klatek na sekundę.