Niepamięć

„Niepamięć” to film reżyserii Christosa Nikou. W jego trakcie część społeczeństwa zapada na nieznaną wcześniej chorobę. Chodzi o amnezję. Wiele osób pojawia się w parkach, na ulicach czy miejscach pracy i wiedzą kim są, co robią, ani jak się nazywają. Państwo doskonale zajmuje się osobami cierpiącymi na tę chorobę. Najpierw szukają bliskich, a w dalszej kolejności nadają im nową tożsamość. W takiej sytuacji mają oni szansę na kontynuację życia.

Jeden z chorych pamięta jedynie, że lubi jeść jabłka i to z nim zapoznamy się najlepiej w trakcie oglądania filmu. Bez żadnego sprzeciw wykonuje zadania powierzone mu przez lekarzy, dlatego tańczy, flirtuje oraz wykonuje inne czynności, które sprawiają, że jego pamięć powoli zaczyna wracać. Przypomina sobie różne rzeczy sprzed pojawienia się amnezji, jak na przykład numer mieszkania czy ulubioną piosenkę.

W filmie pokazano społeczeństwo, które zmaga się nie tylko z całkiem nową chorobą. Zwrócono uwagę na o wiele gorszy problem – samotność. Brak pamięci oznacza brak więzi, emocji oraz przywiązania, co rodzi smutną wizję życia tych ludzi. Nawet po wyjściu ze szpitala, rodzina to osoby obce i nikt nie może tego zmienić.